Conferință cu Ravi Zacharias!

0

Cu mare bucurie anunțăm că în primăvara anului 2010 cunoscutul apologet creștin Ravi Zacharias va fi vorbitorul principal al unei conferințe organizată de BIG Impact și RZIM Zacharias Trust Romania, conferință care se va desfășura într-o locație care va fi stabilită ulterior.

Ravi Zacharias, al cărui nume complet este Frederick Antony Ravi Kumar Zacharias, s-a născut în 1946 într-o familie din India, având în prezent dublă cetățenie (SUA și Canada), este un bine cunoscut gânditor, filozof, apologet și evanghelist creștin. Zacharias este descendentul unei familii având două tradiții religioase bogate, prima de sorginte hindusă, fiind din spița preoților din casta Nambudiri Brahmin, apoi din cea creștină. Într-unul din mesajele sale, Ravi Zacharias a povestit cum unul dintre înaintașii săi a fost evanghelizat de un preot germano-elvețian și de atunci acea ramură a familiei sale s-a convertit, iar numele de familie s-a schimbat din Nambudiri în Zacharias. În biografia sa, Zacharias povestește că a crescut într-o familie de creștini nominali de confesiune anglicană, fiind ateu până la 17 ani, moment în care a încercat să se sinucidă prin otrăvire. Conform uneia dintre cărțile sale (Cries of the Heart), cineva a sfătuit-o pe mama lui să-i citească din Evanghelia după Ioan pe când se afla pe patul spitalului din Delhi și așa a devenit creștin. A început să predice din tinerețe și în 1974, după ce khmerii roșii au pus stăpânire pe Cambodgia a fost trimis să slujească oamenilor din acea țară. De asemenea a fost în Vietnam în timpul războiului de acolo să slujească soldaților americani.

Zacharias s-a născut lângă Madras, India și a crescut în Delhi. În 1966, împreună cu familia lui a emigrat în Canada, la Toronto, acum locuind lângă Atlanta, Georgia. 

Și-a început studiile la Universitatea din Delhi iar după ce s-a mutat în Canada a lucrat o vreme în management hotelier, apoi a urmat cursuri la Ontario Bible College din Toronto. După aceea a luat diploma de Master of Divinity la Trinity Evangelical Divinity School lângă Chicago. A conferențiat la Cambridge University pe vremea când a scris prima lui carte: A Shattered Visage: the Real Face of Atheism. Zacharias a primit titlul onorific de Doctor of Divinity al Houghton College, NY și de la Tyndale University College and Seminary. De asemenea a primit titlul onorific de Doctor of Laws al Asbury College în Kentucky. În prezent conferențiază la Wycliffe Hall, Oxford University din Oxford, Anglia.

A scris mai multe cărți printre care se numără A Shattered Visage: The Real Face of Atheism (Baker Book House, 1994, 2nd ed.) și Can Man Live without God (Word Publishing, 1994), carte care a fost premiată cu medalia de aur pentru cea mai bună carte de doctrină și teologie.

Zacharias este listat ca distins vorbitor la Staley Foundation și a apărut la CNN și la alte televiziuni internaționale. Programul său săptămânal de radio “Let My People Think” este transmis de 1500 de posturi de radio din întreaga lume. Este președintele organizației Ravi Zacharias International Ministries cu sediul în Atlanta, Georgia, având filiale în Canada, India, Singapore, UK și în Emiratele Arabe Unite.

Precizăm de asemenea că începând cu anul 2009, Ravi Zacharias și-a extins lucrarea de evanghelizare și apologetică către Europa de Est prin filiala RZIM Zacharias Trust Romania.

Tags: , , ,

Leave a Reply